najedź myszką na kółeczko obok

TURNUS


Trzęsiny

Realizator: Stowarzyszenie Działań Twórczych Republika Warszawa

Termin: 12-25 sierpnia 2013 r.
Uczestnicy: dzieci i młodzież w wieku 5-18 lat

Czym Święty Franciszek zadziwia nas do dziś? Dlaczego tylu braci poszło za nim zostawiając wszystko? Jak okiełznał okrutnego wilka z Gubbio i skąd wzięły się jasełka bożonoarodzeniowe? Korzystając z czarnobiałej klasyki, filmu „Franciszek, kuglarz boży”, dotrzemy do epizodów znanych z książki „Kwiatki świętego Franciszka”, które będą służyły jako inspiracja do teatralnych poszukiwań w obrębie 5 grup warsztatowych. 

W zeszłym roku zaczęliśmy od tematu jego młodzieńczego buntu przeciw brakowi twórczego kreowania swojej przestrzeni. W tym roku będzie nas zajmowało dalsze życie Franciszka. Zobaczymy jak realizował on na co dzień swoją odrębność, która tak fascynuje. Jak wpływał na innych ludzi, jak zarażał pozytywnym myśleniem, nie zrażał się przeciwnościami, znał swój cel, był wierny swoim ideałom, jak inspirował do działania i szanowania się nawzajem. Odwaga, poświęcenie, cierpliwość, spontaniczność to cechy, które charakteryzowały Franciszka i jego współbraci.

Punktem wyjścia do poszukiwań dla grup warsztatowych są baśniowe koloryty epizodów w filmie i książce o Franciszku. Żeby popływać w wodzie wielkimi rybami połączymy teatr lalek z wizualizacjami medialnych uczestników, scenografią i muzyką. Warsztaty kuglarskie będą wnosić nietuzinkową radość, jaką przeżywali w grupie bracia, przecież właśnie od tego wspólnego szaleństwa, tego zanurzenia się w wolności zostali nazwani kuglarzami bożymi. Począwszy od nauki jazdy na monocyklach, żonglowanie, chodzenie na szczudłach. Kuglarze wezmą udział w paradach, happeningach. Muzycy stworzą muzykę do spektaklu oraz szeroko rozumiane udźwiękowienie na rurofonie, „deszczu” i zrobionych przez scenografów w tym roku instrumentach. Scenografowie zbudują nasz sceniczny świat i zrobią lalki. Dziennikarze zajmą się archiwizowaniem starych fotografii, filmem doc i promocją. Grupa ma za zadanie rozwinąć zeszłoroczne zdobycze dziennikarskie, jakimi były zbierane historie.

Tytuł prezentacji i termin:
„BOSO”
24 sierpnia 2013 r., godzina 19:00, Trzęsiny (centrum)
25 sierpnia 2013 r., Biłgorajskie Centrum Kultury

Kontakt:
Stowarzyszenie Działań Twórczych Republika Warszawa
tel. 695 032 392
olakrzaklewska@gmail.com
www.

Koordynator: Aleksandra Krzklewska

 


 

PROWADZĄCY:

Marcin Ebert – designer i artysta sztuki nowych mediów, studiował Wzornictwo warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a także w Kunsthochschule Berlin-Weißensee; laureat wielu konkursów projektowych. Założyciel grupy Analog Visuals, w ramach której tworzy innowacyjne projekty multimedialne. Prowadzi autorskie warsztaty dla dzieci i młodzieży z designu i unikalnych metod generowania obrazu na potrzeby sztuki scenicznej, m.in. w Domu dla dzieci im. Św. Jana Jerozolimskiego na Saskej Kępie; w autorskim cyklu warsztatów, odbywających się w hospicjach.

Aleksandra Krzaklewska – aktorka, ukończyła Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi, doktorantka Instytutu Sztuki PAN w Warszawie. Autorka dramaturgii spektaklu „Don Kichot” Teatru Dramatycznego w Warszawie. Członkini „Chóru kobiet I”. Stypendystka GFPS 2011 w Wyższej Szkole Muzyki i Teatru w Lipsku. Autorka i koordynatorka projektu „Europe Waits” 2011, 2012. Pomysłodawczyni akcji kulturalno – charytatywnej „Szoping” 2012 (Nagroda WBK „Święta z Kulturą”). Obecnie występuje w spektaklu Macieja Podstawnego „Gwałtu, co się dzieje!” w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu i w spektaklu „Rewolt” w Intytucie Teatralnym. Od 2008 prowadzi warsztaty teatralne podczas ferii zimowych i wakacji letnich dla dzieci z Nowej Huty dla K.Ś. „Grupka”. Prowadziła imprezy dziecięce w klubie „Famiga” w Krakowie.

Anna Maria Piróg Karaszkiewcz - aktorka teatralna, serialowa i telewizyjna. Ukończyła PWST Kraków; Zdobyła nagrodę krytyków ZASP im. Nardellego za najlepszy debiut 2001/2002 za rolę Carol w “Oleannie” D. Mameta w też.Kazimierza Brauna w Teatrze Nowym w Poznaniu. Zagrała w wielu serialach, ost. W „Ojciec Mateusz”, „Barwy szczęścia” występuję obecnie w głównej roli spektaklu Andrzeja Sadowskiego „Kłamczucha” Teatru Barakah w Krakowie. Absolwentka stażu w Instytucie Psychoterapii Gestalt w Krakowie. Od 2 lat prowadzi teatralne zajęcia z grupą młodzieży w Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach; zrealizowała 2 projekty na Noc Muzeum 19 maja 2012 i Dzień Muzeum 18 listopada 2012; prowadzi cykliczne warsztaty teatralne w Borzęcinie dla dzieci i seniorów.

Paweł Szczyciński – Student trzeciego roku filologii angielskiej. Znawca monocykli, działa w grupie monocyklistów "MonoBajka" działa od 6-ciu lat i jest pierwszą w Polsce sekcją o profilu streetowo-trialowym. Obecnie funkcjonuje w ramach Klubu Sportowego "Hubertus" w Zalesiu Górnym. Obecnie najwięcej zawodników to dzieci/młodzież w wieku ok. 12-14 lat.

Piotr Krawczyk – Student drugiego roku Pedagogiki Społeczno-opiekuńczej, wieloletni wolontariusz w Akademii Dzieci i Młodzieży, fascynuje się kuglarstwem, od wielu lat uczy się, a od paru również przekazuje wiedzę innym w ramach klubów młodzieżowych w Nowej Hucie. Jego umiejęności to szczudła, diabolo, talerzyk, flowerstkick, poi, kije, żonglerka, ogień itp.

Katarzyna Pudło – performerka, muzyk, ukończyła Uniwersytet Sztuki i Performansu w Liverpoolu. Od wielu lat współpracuje przy organizacji Festiwalu Żydowskiego w Krakowie. Prowadziła warsztaty teatralne ze „storytelling” (performatywnego opowiadania historii) dla KŚ „Grupka”, Podgórze. Podróżniczka, współautorka projektu „Europe Waits”. Obecnie odbywa swoją podróż rowerem po Azji i Australi, gdzie koncertuje z ukulele i zbiera miejscową muzykę.

Paulina Szagżdowicz – pedagog, nauczyciel, muzyk, gra na gitarze, flecie, pianinie, śpiewa. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, w klasie fletu. Ukończyła Uniwersytet Gdański na kierunku Pedagogika, ze specjalizacją Edukacja niepełnosprawnych intelektualnie z terapią indywidualną. Studiuje na kierunku Pedagogika Społeczno Opiekuńcza na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pracuje jako terapeuta, wolontariusz Ośrodku Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczego. Praktykantka Domu im. Janusza Korczaka, domu dziecka dla niepełnosprawnych.  

Jerzy Sołtyk - architekt i designer, ukończył Politechnikę Warszawską na Wydziale Architektury, studiował Wzornictwo warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Stypendysta Erasmus 2009 w Szwecji oraz organizacji DAAD 2011 w Berlinie. Pracuje w Biurze Architektonicznym Soltyk& Soltyk. Stypendysta sportowy. Konstruktor roweru z bambusa, lamp oraz karmnika ważącego ptaki. Współtwórca akcji „Szoping” 2012, interaktywnego przedstawienia muzyczno – kukiełkowego, dla którego scenografię stworzył, a które odbywało się w szpitalach dziecięcych i domach opieki. Prowadził zajęcia z dziećmi w ramach akcji „Archidzieciaki” w kooper. Z CSW.

Magdalena Wolańska – socjolog, animator kultury, ukończyła Socjologię Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. Odbyła staże w organizacjach pozarządowych. Pracowała w ramach ISEC-u w Indiach. Uczestniczka akcji ”Europe Waits”. Od dwóch lat pracuje jako trener wśród nauczycieli, prowadzi liczne szkolenia, warsztaty. Jest animatorem i jeździ z programami po szkołach w całej Polsce, prowadzi autorski program o wolontariacie.

Iwona Perek – filolog, animator kultury, studiuje na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie; stypendystka programu Socrates Erasmus w Rumuni 2012. Prowadzi autorskie zajęcia języka angielskiego i włoskiego. Jest uczestniczką projketu „Europe Waits” i „Szoping”. Odbyła staż w krakowskim centrum kultury. Od lat pracuje z młodzieżą niepełnosprawną jako wolontariusz w Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół "KLIKA".

Barbara Krzaklewska – historyk sztuki, konsewratorka, animatorka; ukończyła Historię Sztuki w Krakowie. Obecnie studenka ASP Kraków. 2010 -2012 pracowała w Muzeum Narodowym w Krakowie prowadząc liczne zajęcia plastyczne i edukacyjne z dziećmi i z młodzieżą w Oddziałach Sukiennic i Domu Jana Matejki. Współpracuje również z Muzeum Witrażu w Krakowie, gdzie prowadzi warsztaty dla dzieci. Autorka zajęć plastycznych na imprezach okolicznościowych. Odbyła staż w pracowni konserwacji zabytków zajmującej się pozłotnictwem. Działaczka na rzecz Fundacji „Wiosna”, która zajmuje się edukacją dzieci z rodzin zagrożonych patologią, pomocą w ich rozwoju, szkolnictwem. Liderka akcji „Szlachetna Paczka”, w 2011 roku zorganizowała zbiórkę na Dom Dziecka w Tarnowie.

Piotr Ogiński - operator światła, współpraca przy technice, montaż i obsługa świateł. Od 2011  do dziś – realizator dźwięku oraz światła w warszawskich klubach (Tygmont Jazz Club, TabuClub) – ponad 150 zrealizowanych imprez. Współpracował z firmami eventowymi: LiveNation, Craftman, Astral, TB managment, Sebidino, Gem system – praca przy małych, średnich oraz dużych eventach (Sonisphere, MDNA tour, Jazz Jamboree, Cantate Deo). Współpraca ze Stowarzyszeniem Republika Warszawa przy projekcie „Lato w teatrze” – realizacja oświetlenia spektakli. 2009-2011 – adaptator materiałów edukacyjnych do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących.

Drukuj


Tajemnica Wesołego Miasteczka / Jelenia Góra
Tajemnica Wesołego Miasteczka / Jelenia Góra
Tajemnica Wesołego Miasteczka / Jelenia Góra

Łódź

PIPPI

#000000

Piotrków Trybunalski

PIPPI

#000000

Tomaszów Mazowiecki

PIPPI

#000000

Papieru ślad

Bielsko-Biała

#E50004

Zszywanie historii

Łódź 01

#328925

Grossmoellen, Grossmoellen

Mielno

#5a5099

ROBINSONADA

Toruń

#d4d700

po÷MOCNI

Wrocław

#fdc400

Warszawa

PIPPI

#000000

Papieru ślad

Bielsko-Biała

#E50004

Zszywanie historii

Łódź 01

#328925

Grossmoellen, Grossmoellen

Mielno

#5a5099

ROBINSONADA

Toruń

#d4d700

po÷MOCNI

Wrocław

#fdc400

Łochów

PIPPI

#000000

Legenda o Emeryku

Kielce

#96bf0d

Legenda o Emeryku

Kielce

#96bf0d

Sno-powiązałki

Białystok

#9c2283

Nowe życie starych baśni

Katowice

#00aec7

Efekt motyla, Ja/My – Dziś/Jutro

Kraków

#0081c6

Teatr jak malowanie

Lipianki

#004a99

Sno-powiązałki

Białystok

#9c2283

Baśnie tysiąca i jednej nocy w 13 dni

Frydrychowice

#e8c115

Efekt motyla, Ja/My – Dziś/Jutro

Kraków

#0081c6

Teatr jak malowanie

Lipianki

#004a99

….czyli o tym jak dzieci domowym sposobem wybudowały sobie las i co z tego wyrosło…

Górzno

#e7435b

Symfonia życia

Łośno

#b23f2b

Dniem i Nocą

Płock

#369699

….czyli o tym jak dzieci domowym sposobem wybudowały sobie las i co z tego wyrosło…

Górzno

#e7435b

Symfonia życia

Łośno

#b23f2b

Warszawa

PINOKIO

#ffffff

Rusza ciuchcia w świat nieznany...

Bukownica

#7a6fac

Rusza ciuchcia w świat nieznany...

Bukownica

#7a6fac

GŁĘBIA

Stepnica

#38a962

Ostrówek

PINOKIO

#ffffff

Sen nocy letniej

Dynów

#27a22d

GŁĘBIA

Stepnica

#38a962

Ostrów Mazowiecka

PINOKIO

#ffffff

Sen nocy letniej

Dynów

#27a22d

Żuromin

PINOKIO

#ffffff

Orneta

PINOKIO

#ffffff

Szczytno

PINOKIO

#ffffff

Nurt. Spektakl z różnych źródeł

Podkowa Leśna

#9e9100

Mity-nie-mity

Szczecin

#a3cce4

Droga

Tychy

#2799d1

Nurt. Spektakl z różnych źródeł

Podkowa Leśna

#9e9100

Mity-nie-mity

Szczecin

#a3cce4

Droga

Tychy

#2799d1

Ostrołęka

PINOKIO

#ffffff

I tak zrobimy cię na szaro!

Tomaszów Mazowiecki

#bd1220

I tak zrobimy cię na szaro!

Tomaszów Mazowiecki

#bd1220

ERA SUPERBOHATERA

Tyczyn

#1a6f43

Teatr jak malowanie

Lipianki

#004a99

Krotoszyn

PIPPI

#000000

STARE – NOWE – NASZE

Kocina

#e96082

Wągrowiec

PIPPI

#000000

STARE – NOWE – NASZE

Kocina

#e96082

STARE – NOWE – NASZE

Kocina

#e96082

Oborniki Wielkopolskie

PIPPI

#000000

Nowa Sól

PIPPI

#000000

BOSO

Trzęsiny

#ef9971

Wakacyjne odkrycia

Bełchatów

#0aaba4

BOSO

Trzęsiny

#ef9971

Głogów

PIPPI

#000000

Wakacyjne odkrycia

Bełchatów

#0aaba4

Bieguny

Olsztynek

#e4186b

Chocianów

PIPPI

#000000

Brzeg Dolny

PIPPI

#000000

Ja i Ty

Gdańsk

#008978

W biegu po biegun

Olsztynek

#e4186b

SENNOWÓZ

Pomiechówek

#ab929e

Z brzytwą na poziomki

Warszawa

#622181

Ja i Ty

Gdańsk

#008978

TEATR DO POTĘGI 4

Lanckorona

#e5a742

SENNOWÓZ

Pomiechówek

#ab929e

Z brzytwą na poziomki

Warszawa

#622181

Poddębice

PIPPI

#000000

TEATR DO POTĘGI 4

Lanckorona

#e5a742

W biegu po biegun

Olsztynek

#e4186b

Pippi Pończoszanka

PIPPI

#000000

Gdzie jest Pinokio?

PINOKIO

#ffffff

Gdzie jest Pinokio?

PINOKIO

#ffffff

BLOG

15.07.2013
Dniem i Nocą
05.07.2013
Lato w Baju